среда, 21 февруари 2024

150 години од „Левис 501“

Објавено на

часот

Сподели

Овие фармерки првпат биле дизајнирани и патентирани во 1873 година. Под тоа име – „Левис 501“, се познати од 1890 година, бидејќи тогаш компанијата „Левис“ ги означила сите свои модели со бројки.

Рамен крој на ногавицата, средно висок струк, различни бои тексас-платно – од класично светло-сино и темно-сино до помодерни верзии во розова или зелена боја, се најпрепознатливите одлики на овој вид фармерки. Препознатливиот заоблен преклоп на задните џебови е додаден во 1943 година, а тесните модели и растегливата тексас-ткаенина ѝ се приклучија на колекцијата во 2016 година. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ