недела, 23 јуни 2024

13 земји испратија писмо со предупредување до Израел

Министрите за надворешни работи на 13 земји во писмо го предупредија Израел за сеопфатната воена офанзива врз градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, се наведува во медиумскиот извештај.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Германскиот весник Зидојче Цајтунг објави дека потписниците исто така повикале на поголема помош за палестинското население. Сите земји од Г7, групата на големи индустриски развиени земји, го потпишаа писмото на четири страници, освен Соединетите Држави.

Во писмото до израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, министрите го истакнаа правото на Израел на самоодбрана и ги осудија терористичките напади на Хамас и другите исламистички групи на 7 октомври.

Истовремено, тие ја повикаа владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху да направи сè што е во нејзина моќ за да ја ублажи катастрофалната и сè полоша хуманитарна криза во Појасот Газа.

Според извештајот на Зидојче цајтунг, тие исто така го повикале Израел да ги отвори сите гранични премини во крајбрежната зона за испорака на помош, вклучувајќи го и преминот Рафа со Египет.

Пред нешто повеќе од една недела, израелската војска напредуваше од исток кон Рафа и покрај силните меѓународни предупредувања. Оттогаш, војската го контролира и палестинскиот дел од граничниот премин Газа кон Египет. Важниот граничен премин оттогаш е затворен за хуманитарна помош. Израел и Египет меѓусебно се обвинуваат за ова.

Писмото го потпишаа министрите за надворешни работи на земјите од Г7, Германија, Франција, Велика Британија, Италија, Јапонија и Канада и нивните колеги од Австралија, Данска, Финска, Холандија, Нов Зеланд, Јужна Кореја и Шведска.

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант вчера најави распоредување дополнителни трупи во Рафа. Таму веќе се погодени стотици цели и уништени се неколку тунели, соопшти израелската војска.

Според ОН, околу 600.000 луѓе веќе го напуштиле градот на границата со Египет.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ