среда, 12 јуни 2024

Шест земји од НАТО ќе градат „ѕид од дронови“ кон Русија

Шест земји од НАТО планираат да развијат „ѕид од дронови“ за да ги одбранат своите граници со Русија.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Министрите од Финска, Норвешка, Полска и трите балтички земји во текот на викендот изјавија дека разговарале за создавање на координиран систем на дронови долж своите граници со Русија за да „спречат шверц и понатамошни провокации“, пишува Фајненшл тајмс.

„Ова е сосема нова работа – ѕид од дронови што се протега од Норвешка до Полска – и целта е да се користат дронови и други технологии за заштита на нашите граници од провокации од непријателски земји и да се спречи шверцот“, изјави литванската министерка за внатрешни работи Агне Билотејте за Балтик њуз сервис.

Сите шест земји се соочија со, како што велат, таканаречени хибридни напади од страна на Русија во последните месеци и години, вклучително и испраќање баратели на азил од Африка и Блискиот Исток преку своите граници.

Мари Рантанен, министерката за внатрешни работи на Финска, за јавната телевизија Ила изјави дека планот „ќе се подобри со текот на времето“ и може да помогне во одбраната на 1.340 километри долгата граница на нордиската земја со Русија.

Детали за тоа кога и како ќе функционира ѕидот од дронови не се дадени. Билотејте рече дека секоја земја треба да ја заврши својата „домашна задача“ и предложи да се користат и средства од ЕУ.

Земјите од НАТО на првата линија ги засилија предупредувањата за намерите на Русија по инвазијата на Москва на Украина во февруари 2022 година. Руското Министерство за одбрана објави нацрт-предлог на својата веб-страница минатата недела за еднострано проширување на поморските граници со Литванија и Финска, а потоа го избриша планот.

Еден ден подоцна, руските граничари отстранија 25 пловци од естонските води што ја означуваат границата, што предизвика бес во Талин.

Војната на Русија против Украина ја истакна важноста на беспилотните летала во војувањето, при што двете страни ги користат во нападите. Неколку земји на НАТО одговорија со формирање или зајакнување на своите борбени единици со дронови.

Шесте земји на НАТО, исто така, разговараа за плановите за евакуација на голем дел од своето население во случај на конфликт. Финските официјални лица изразија изненадување што Украина задржа цивилно население на или во близина на линијата на фронтот, велејќи дека плановите за одбрана на нордиската земја вклучуваат и евакуација на пограничното население.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ