вторник, 16 јули 2024

Путин му го честиташе 70-тиот роденден на Си Џинпинг: „Се радувам на нашата понатамошна соработка за доброто на народот на Русија и Кина“

Објавено на

часот

Сподели

Во својата честитка, Путин ги пофали напорите на кинескиот лидер за зајакнување на сеопфатното партнерство и стратешката соработка меѓу Москва и Пекинг, објавено е на веб-страницата на Кремљ.

„Тешко е да се проценат напорите кои со години ги вложувате за зајакнување на сеопфатното партнерство и стратешката соработка меѓу нашите земји. Се радувам на нашиот понатамошен конструктивен дијалог и блиската соработка на актуелните прашања од билатералната, регионалната и меѓународната агенда за доброто на народот на Русија и Кина“, наведе Путин во својата честитка, а пренесе Тасс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ