Објавена снимка од грабнувањето на израелскиот брод во Црвено Море (ВИДЕО)
Фото: социјални мрежи
1700524450

На снимката се гледа како вооружени луѓе слегуваат од хеликоптер и го грабнуваат „Галакси лидер“ во јужното Црвено Море. Бродот припаѓа на компанија која е делумно во израелска сопственост.

Меѓутоа, Израел тврди дека станува збор за британски брод, кој е изнајмен од Јапонци. Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху оцени дека ова е чин на ирански тероризам.

Хутите се дел од регионален сојуз поврзан со Иран, во кој се и Хамас и либански Хезболах, иако нема докази дека Техеран е на кој било начин вмешан во грабнувањето на бродот.

Хутите претходно предупредија дека „сите бродови поврзани со Израел“ ќе бидат легитимна цел. Јахја Сареа, нивниот воен портпарол, на Твитер порача дека ова е одговор на „израелско-американската агресија“, и дека тоа подразбира дека бродовите кои пловат под израелско знаме или со нив управуваат израелски компании ќе бидат цел на напади.

Сареа ги повика државите да не им дозволуваат на своите државјани да работат на тие бродови, и да ја прекинат соработката со нив.