Захарова ги обвини Америка и Британија: Им помогнаа на Украинците да го нападнат Севастопол
Фото: ЕПА
1695850066

„Севастопол на 22 септември повторно беше нападнат и нема ни најмал сомнеж дека нападот бил однапред планиран со користење западни разузнавачки средства, сателитска опрема на НАТО, извидувачки авиони и извршен на иницијатива и во блиска соработка со американски и британски разузнавачки служби“, кажа таа на брифингот за новинарите.

Захарова истакна дека очигледната цел на овој напад и другите слични терористички акти е да се сврте вниманието од неуспешните обиди за контраофанзива на оружените сили на Украина и да се заплашат луѓето, да се посее паника во руското општество и на крајот да се дестабилизира внатрешната политичка ситуација во земјата.

Украинските трупи извршија ракетен напад на Севастопол на 22 септември, а руската противвоздушна одбрана успеала да собори пет проектили „сторм шедоу“.

Оштетена е зградата на историското седиште на руската Црноморска флота и исчезнат е еден војник.