Германија го повикува Азербејџан да им дозволи на набљудувачите да влезат во Нагорно Карабах
Фото: ЕПА
1695811379

Азербејџан минатата недела изврши молскавична операција за преземање на Карабах. Илјадници етнички Ерменци ги напуштаат своите домови поради тоа.

„Одлучив уште еднаш значително да ја зголемам нашата хуманитарна помош и нашите дополнителни средства за Меѓународниот комитет на Црвениот крст од 2 на 5 милиони евра“, додаде Баербок.

Десетици илјади етнички Ерменци во средата брзаа да побегнат од отцепениот регион Нагорно-Карабах во Ерменија. Досега, повеќе од 28.000 од 120.000 Ерменци од Нагорно-Карабах, регион меѓународно признат како дел од Азербејџан, ја преминале границата со Ерменија, земја со околу 2,8 милиони жители.

Воената победа на Азербејџан над енклавата, која претходно беше надвор од контролата на Баку, пред една недела предизвика едно од најголемите движења на луѓе во Јужен Кавказ од падот на Советскиот Сојуз.

24-часовната офанзива на Азербејџан во Карабах следеше по блокадата на енклавата воведена во декември минатата година. Не е јасно што точно се случило пред раководството на Нагорно-Карабах да се согласи на прекин на огнот. Азербејџан соопшти дека нема повредени цивили.

Ерменија и Азербејџан водеа две војни за енклавата во 30 години - со тоа што Азербејџан врати делови од територијата во и околу Нагорно-Карабах во шестнеделен конфликт во 2020 година.

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев рече дека правата на Ерменците ќе бидат почитувани, но рече дека неговата „железна тупаница“ ја отфрла идејата за независен етнички ерменски Карабах во историјата и дека регионот ќе биде претворен во „рај“.

Ерменците од Карабах изјавија за Ројтерс дека не сакаат да живеат како дел од Азербејџан и се плашат од етничко чистење под азербејџанско владеење, кое постојано ги отфрла таквите тврдења како бесмислици.

Азербејџанските власти во средата објавија дека 192 нивни војници и еден цивил биле убиени во воената операција минатата недела, а повеќе од 500 војници биле ранети.