Баерн ќе плати 65.000 евра за 185 тениски топчиња (ВИДЕО)
1695805974

Натпреварот помеѓу Минстер и Баерн Минхен во Купот на Германија наместо во август се одигра синоќа, откако првичниот термин се поклопи со Суперкупот на Германија.

Навивачите на „баварците“ беа назодоволни од ваквиот развој на настаните, па го изразија својот револт со фрлање на тениски топчиња во теренот.

Натпреварот неколку минути беше во прекин, а како што пренесуваат медиумите од Германија, Баерн ќе плати казна од околу 65.000 евра.

На теренот биле фрлени околу 185 точиња, за секое топче ќе бидат платени по 350 евра, односно вкупната парична глоба ќе изнесува 64.750 евра.