Вучиќ бара Кфор да ја преземе грижата за безбедноста на Косово
Фото: ЕПА
1695757352

„Во еден од најтешките моменти за Србија, имав важен разговор со претставниците на квинтата. Ги повторив ставовите на Србија за последните настани на Косово и Метохија и побарав Кфор да ја преземе грижата за сите безбедносни прашања на северот на Косово наместо полицијата на (косовскиот премиер Аљбин) Курти. Исто така, го поставив прашањето и зошто Еулекс бил одбиен од страна на косовската полиција да присуствува во самата операција која е спроведена на територијата на северот на Косово“, напиша Вучиќ на Инстаграм.