Ибрахимовиќ се врати во Милан да го гасне пожарот по дебаклот со Интер (ВИДЕО)
1695042584

Психолошкото влијание на Златан Ибрахимовиќ врз играчите на Милан, неговиот начин на мотивирање, според многумина беше и клучен за последното скудето кое го освоија росонерите.

Ибрахимовиќ со своите говори знаеше да го крене тимот по разочарувачки резултати, па немаше долги серии на криза.

Милан во саботата доживеа тежок дебакл од Интер откако загуби со 5-1. Веднаш се создаде притисок врз Пиоли и фудбалерите, по што Ибра веднаш се врати со својата ораторска моќ да ги поправи работите.

Во пресрет на дуелот со Њукасл од Лигата на шампионите, Ибра се врати во Милано со цел психолошки да го крене тимот и да не дозволи поразот од Интер да се преслика во лоша форма која подолго ќе трае.