Тајани: Ситуацијата со мигрантите не е експлозивна, таа експлодираше
Фото: ЕПА
1695028497

Говорејќи пред новинарите во италијанскиот конзулат во Њујорк, Тајани рече дека има намера да го покрене прашањето за миграцискиот притисок од Африка на Генералното собрание на ОН во 2023 година.

„Не постојат ѕидови што можат да го запрат движењето на милиони и милиони луѓе“, рече тој.

„Погледнете ја историјата на варварските инвазии - римската војска, најмоќната во воената историја, не можеше да ги спречи“.

Во неделата, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен ја посети Лампедуза со италијанската премиерка Џорџа Мелони, откако беше поканета на италијанскиот остров за да ја види ситуацијата.

Над 127.000 мигранти влегле во Италија досега оваа година, приближно двојно повеќе отколку во истиот период во 2022 година, според податоците на Министерството за внатрешни работи. Многумина од нив влегуваат преку Лампедуза, најјужниот остров во Италија.

Мелони рече дека навалицата во пристигнувањата на мигрантите ја стави Италија под „неодржлив притисок“.

Во неделата, фон дер Лаен претстави акционен план од 10 точки за Лампедуза, вклучително и можна нова поморска мисија на ЕУ во Средоземното Море.

Тајани рече дека дури ни ЕУ не е способна сама да го реши проблемот и повика на вклучување на ОН и НАТО.