Путин пристигна на Крим (ВИДЕО)
Фото: ЕПА
1679154826

На денот на деветтата годишнина од обединувањето на Русија и Крим, Путин пристигна во Севастопол на отворањето на уметничкото училиште и центарот Корсуњ во Херсонез.

Крим и Севастопол ја слават деветтата годишнина од приклучувањето кон Русија. Тие станаа руски региони на 18 март 2014 година на референдумот, кој беше одржан по државниот удар во Украина, наведува руската агенција.

За повторно обединување со Русија гласале 96,77 отсто од гласачите на Република Крим и 95,6 отсто од жителите на Севастопол.

Украина го смета полуостровот за своја привремено окупирана територија, а Западот ја поддржува во тоа.

Москва во повеќе наврати изјави дека луѓето на Крим својата одлука ја донеле демократски, со целосно почитување на меѓународното право и Повелбата на ОН.

Според Путин, прашањето за Крим конечно е затворено.