Украинските сили: Продолжуваат руските напади
Фото: ЕПА
1679146126

Украина синоќа беше нападната од 16 руски беспилотни летала, соопштија од украинското воздухопловство преку Телеграм. Нивната команда објави дека 11 од 16 беспилотни летала биле соборени во централните, западните и источните области.

Главниот град Киев и западниот украински град Лвов беа цел на нападите.

Шефот на градската управа на Киев, Серхи Попко, рече дека украинската воздушна одбрана ги соборила сите беспилотни летала кои се движеле кон главниот град на Украина, додека гувернерот на областа Лвов, Максим Козицки, рече дека три од шест беспилотни летала биле соборени, додека останатите три го погодиле округот што граничи со Полска.

Според украинските воздухопловни сили, нападите биле извршени од источниот брег на Азовското Море и од руската област Брјанск, која граничи со Украина.

Украинската армија во својот редовен извештај утринава објави дека руските сили во претходните 24 часа извршиле 34 воздушни напади, еден ракетен удар и 57 куршуми од противвоздушен оган. Во извештајот објавен на Фејсбук се вели дека остатоците што паѓаат ја погодиле јужната провинција Херсон и оштетиле седум куќи и една градинка.

Според украинската војска, Русија продолжува да ги концентрира офанзивните операции на индустрискиот исток на Украина, насочени кон Лиман, Бахмут, Авдеевка, Мариник и Шахтарск во источната украинска провинција Доњецк.

Гувернерот на Доњецк Павло Кириленко изјави дека едно лице загинало, а три се ранети кога вчера биле гранатирани 11 градови и села.

Руски ракети синоќа погодија станбена зона во Запорожје, главниот град на делумно окупираната истоимена провинција. Нема информации за жртви, но зградите се оштетени, изјави претставник на градскиот совет.