Тава компирчиња со корнфлекс
1678212651

Состојки:

1 кг компири излупени и исечкани на мали коцки

2 коцки пилешка супа растворени во 200 мл вода

100 мл неутрална павлака

200 г кисела павлака

300 г рендан чашкавал чедар

1 кромид, ситно сечкан

200 г путер, стопен

2 чаши житарки корнфлекс

 

компири

Начин на приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Убаво измешајте ги компирчињата, супата од коцка, неутралната павлака, киселата павлака, чедар кашкавалот и кромидот со 150 г од путерот. Додајте зачини по желба: сол, црн пипер, лук во прав...

Подмачкајте ја тавата за печење и префрлете ја смесата во неа.

Здробете ги житарките крупно и измешајте ги со преостанатите 50 г путер. Попрскајте ги врз смесата со компири.

Печете на 180 степени 50 минути.