понеделник, 24 јуни 2024

Бугарската влада не се подготвува да го крене ветото за Македонија, вели Минчев

Објавено на

часот

Сподели

Според Минчев, категорично немало да има едногласно кревање на ветото Македонија, но, како што рече, таа тема многу се експлоатира за политички цели.

„Реална причина да се тврди дека ние ќе отстапиме од националниот интерес на Бугарија, нема“, рече тој.

Бугарската позиција за темата според него е јасна и се очекува исполнување на Договорот за добрососедство и на другите договори.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ