Наука и технологија

Настанат во ерата на Студената војна, бомбардерот Б-2 „спирит“ е осмислен пред сѐ, со можноста да носи и конвенционално и нуклеарно оружје, да ја пробие советската воздушна одбрана. Сепак, набрзо по пробниот лет во 1989 година, се случи падот на Берлинскиот ѕид, а потоа и крајот на Студената војна па Б-2 никогаш не доби прилика да се обиде да навлезе во Русија.

25 Јануари 2020 - 20:47

Расфрланите остатоци од астероидот сега лежат на дното на едно од северноамериканските Големи Езера откако допатува од зад Марс, букна во пламен и падна на Земјата.

23 Јануари 2020 - 15:48

Астрофизичарот и астроном д-р Жанлука Маси од Проектот за виртуелен телескоп во Италија ги набљудувал ѕвездите на 17 јануари кога успеал да сними неверојатна слика - астероид упатен кон нас.

21 Јануари 2020 - 10:40

Европската вселенска агенција (ЕСА) пушти во функција прототип на кислородна плантажа за да почне да го произведува овој елемент од симулирана месечинска прашина, заради создавање одржлива инсталација за производство на воздух што може да се дише.

20 Јануари 2020 - 16:50

Научниците веруваат дека го откриле најстариот материјал на Земјата, ѕвездена прашина од метеоритот Меркинсон кој во 1969 година паднал во југоисточна Австралија.

15 Јануари 2020 - 14:50

Наречена ТОИ 700д, планетата е најновата во низата потенцијално населиви планети со големина на Земјата најдени низ галаксијата.

12 Јануари 2020 - 21:05

Водата на Марс исчезнува многу побрзо отколку што предвидуваат постојните модели и набљудувања, открија научниците, испревртувајќи ги нашите досегашни познавања за Црвената планета и фрлајќи сомнеж на идните планови за колонизација.

12 Јануари 2020 - 18:27

Најновиот проектил на Русија, хиперсоничниот „кинжал“ бил снимен на голема воена вежба во Црното Море вчера. На снимката може да се види и друго руско оружје, како веќе познатите крстосувачки проектили „калибр“, пренесува Раша тудеј.

11 Јануари 2020 - 17:07

Јапонскиот воен аналитичар Мори Кентаро смета дека МиГ-25 е најбрзиот ловец-пресретнувач во светот и го нарекува „крал на брзината“.

09 Јануари 2020 - 23:44

Мистериозна форма на запаление на белите дробови е дијагностицирано кај повеќе од 50 луѓе во Вухан, еден од најголемите кинески градови, а причината би можела да биде корона вирусот, пренесуваат агенциите.

09 Јануари 2020 - 14:11

Вонземјани постојат и можно е веќе да се меѓу нас на Земјата, смета д-р Хелен Шарман, првата британска астронаутка.

07 Јануари 2020 - 14:12

Тешко е да се аргументира дека Фејсбук и Твитер доведоа до попромислен, попрецизен и посочувствителен дискурс, пишува Тим Харфорд за Фајненшл тајмс.

06 Јануари 2020 - 09:42

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган прв изврши преднарачка за турскиот домашен електричен автомобил на свечената промоција на прототипот на возилото.

27 Декември 2019 - 23:08

Луѓето ширум Азија сведочат на прстенесто затемнување на Сонцето, познато и како „огнен прстен".

26 Декември 2019 - 13:17

Првата сериска нуклеарна подморница од модернизираниот проект „Јасен-М“ беше пуштена во употреба во Северодвинск, соопшти руското министерство за одбрана.

26 Декември 2019 - 00:58

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе