Разно

Времето денеска во западните делови во Македонија ќе биде претежно облачно, а во источните сончево со умерена облачност. По одделни котлини ќе има услови за утринска магла. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од југозападен правец.

25 Јануари 2020 - 07:30

Одлука за поништување на одлуките кои се однесуваат за урбанистички план и согласност за изградба на депонија за индустриски инертен неопасен отпад, попладнево едногласно донесе Советот на општина Неготино. Се работи за одлуки од 2009 и 2019 година.

24 Јануари 2020 - 21:42

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија ги предупредува граѓаните кои патуваат во НР Кина на опасноста од коронавирусот, со потекло од градот Вухан, во провинцијата Хубеи.

24 Јануари 2020 - 14:26

Утрово најстудено е во Берово, -11 степени, а максимални нула се измерени во Дојран. Мавровското Езеро веќе замрзна, а дебелината на мразот е околу 5 сантиметра.

24 Јануари 2020 - 08:32

Италијанската компанија „П&П" зад која стои поранешен советник во скопска „Дрисла" која изминатиот период ја тресат низа афери и скандали со увозот и согорувањето на опасен отпад е заинтересирана да гради депонија во Неготино.

24 Јануари 2020 - 06:25

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 10 до 0, а дневната од 7 до 13 степени.

24 Јануари 2020 - 06:05

Времето во Mакедонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

23 Јануари 2020 - 05:36

Пратениците денеска ја одложија расправата за измените во Законот за управување со отпад со кои се предвидува забрана за увоз на отпад во Македонија. На координација било констатирано дека имало некаков проблем, го образложија одложувањето на оваа точка од дневниот ред собраниските служби. Нека повелат и објаснат на целата македонска јавност четирите координатори на пратеничките групи Јован Митрески, Никола Мицевски, Ејуп Алими, Емилија Александрова и претседателот на Собранието Талат Џафери КОЈ и КАКОВ проблем имал со гласањето за овој закон, повикуваат од 02 иницијативата.

22 Јануари 2020 - 20:28

Финансиски бенефит и лични мотиви, дали тоа се крие позади гласните пароли против рециклирачка инсталација и депонијата во Неготино?

22 Јануари 2020 - 09:36

Во Берово утрово беше најстудено, -11 степени, а максимални два степена се измерени во Дојран. Ако потраат ниските утрински температури можно е деновите Мавровското Езеро целосно да змарзне.

22 Јануари 2020 - 08:11

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

22 Јануари 2020 - 07:18

Проектот клима инвертери за граѓаните ќе стартува денес, веднаш по владината седница во Штип, најави заменик министерот во Министерството за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули.

21 Јануари 2020 - 18:05

Коста Начевски е вршител на должност на Јавното претпријатие „Дрисла”, откако претходно од директорската позиција беше разрешен Горан Ангелов. Централниот регистар и официјално го впиша како вршител на должноста директор на Јавното претпријатие Дрисла, Коста Начевски.

 

21 Јануари 2020 - 16:51

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 27 јануари 2020 година (понеделник), Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Северна Македонија.

21 Јануари 2020 - 10:14

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

21 Јануари 2020 - 06:44

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе