Книжевност

Жири-комисијата за годинашната награда „Роман на годината" што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски" во соработка со Град Скопје, а под генерално покровителство на „Комерцијална банка" АД, во состав Николина Андова Шопова (претседателка), Милован Стефановски (писател), Весна Мојсова Чепишевска (професорка на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј"), Славе Ѓорѓо Димовски (писател) и Катерина Богоева (претставник на Фондацијата „Славко Јаневски") на својот конституитивен состанок констатираше дека годинава се одликува со мошне богата романсиерска продукција што се огледа и во фактот дека на годинашниот конкурс се пријавија дури 38 романи.

20 Јануари 2020 - 07:25

Tрет, четврти и петти том од книгата-проповеди „Слова за словото“ од неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан беа промовирани во Музејот на македонска борба во Скопје. Книгата е резултат на архипастирското дело на г.г. Стефан изминативе 20 години како поглавар во Македонската православна црква – Охридска Архиепископија и 33 години како архиереј во епархиите во земјава и дијаспора.

25 Декември 2019 - 07:34

До 15. јануари претстојната година е распишан годинашниот конкурс за наградата „Роман на годината" која ќе биде доделена по 21-ви пат.

24 Декември 2019 - 09:05

Во Друштвото на писатели на Србија, промовирано е третото издание од едицијата Балкански афоризми насловено „Трагачи по парадокси" од афористичарот Миле Ѓорѓијоски

23 Декември 2019 - 18:27

Синоќа во Струмица беше промовирана најновата стихозборка „Тивко како молитва" на поетесата и новинарка Сузана Мицева, во издание на „Просветно дело". На промоцијата беше кажано дека четвртата стихозбирка на Мицева наликува на циклично патување во внатрешните светови на поетското јас, но таа вели дека се инспирирани од бегалската сага.

21 Декември 2019 - 13:45

Романот „Разговор со Спиноза“ на Гоце Смилевски деновиве е објавен на руски јазик во Москва од Центарот за книга „Рудомино“ и во превод на Олга Панкина.

20 Декември 2019 - 09:23

Издавачката куќа „Арт&Арт студио Батев" денеска ќе ги промовираше првите четири изданија од едицијата сликовници за деца „Светулка“.

15 Декември 2019 - 16:14

Во издание на реномираната издавачка куќа „У Никитских ворот" од Москва, излезе од печат книгата „Я ни в чем не виноват" (Јас не сум виновен за ништо), од македонскиот карикатурист, хуморист, есеист, сликар и аниматор Тоде Ристо Блажевски од Скопје.

15 Декември 2019 - 11:19

„Везилка 2011“ ја објави најновата книга на словенечкиот филозоф со светска репутација Славој Жижек ,,Да се почне од почеток“.

15 Декември 2019 - 11:09

Книгоиздателството МИ-АН вечер од 19 часот во Дом на културата „Кочо Рацин" (Дом на градежници) ќе промовира „Енциклопедија на македонски имиња" од архимандрит Иринеј Стефановски. Во книгата се опфатени две илјади имиња и за секое е наведено неговото потекло, значење и толкување.

12 Декември 2019 - 08:44

„Очите на воинот“ е нова книга на Тони Ангелески, поранешен припадник на Единиците за посебни задачи на МВР, која е издание на „Тримакс“ и продолжение на неговата претходна книга – „Аманет“.

10 Декември 2019 - 14:41

Во издание на издавачката куќа „Пропелер" од Софија, Република Бугарија излезе од печат на бугарски јазик поетската книга „Бакнежот на судбината" од современиот македонски поет, Раде Силјан. Препевот од македонски на бугарски јазик го направи познатиот бугарски поет и преведувач, Владимир Луков.

10 Декември 2019 - 10:09

Во едицијата „Прашки ракописи“ издаваштвото „Везилка2011“ го објави шестиот и седмиот наслов: „Хашек - добриот војник Швејк“ и „Чапек - книжевна легенда“. Автор на едицијата е македонскиот писател Ристо Лазаров.

05 Декември 2019 - 17:20

Во новиот, 40-ти број на литературно списание „Балкански књижени гласник“ деновиве е објавен најновиот драмски текст на Томислав Османли – „Враќање дома“.

02 Декември 2019 - 10:46

Во Друштвото на писатели на Македонија денеска ќе биде врачена плакетата „Даница Ручигај" за 2019 година на Марина Мијаковска за збирката „Коскена", со критички осврт на Славица Дабевска Ќировска.

02 Декември 2019 - 07:36

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе