Црна хроника

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против седум лица за сторено кривично дело Фалсификување исправа.

25 Јануари 2020 - 09:48

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против лице за кое постои основано сомнение дека извршило кривично дело – насилство. Оваа се вели во соопштението на јавното Обвинителство Скопје, од каде додаваат дека осомничениот 64-годишник грубо навредувал, малтретирал и извршил физичко насилство врз дете на возраст од 14 години.

24 Јануари 2020 - 19:39

41-кичевец извршил злоупотреба на осум коњи кои биле негова сопственост.

24 Јануари 2020 - 14:06

Во изминатото деноноќие кај пет млади лица, во три одделни случаи, полицијата пронашла марихуана. 

24 Јануари 2020 - 12:57

23-годипен гостиварец преку социјалната мрежа Фејсбук, претходно се запознал контактирал со женско лице кое му ветила дека ќе му помогне за вработување на неговата девојка. За таа услуга му побарала да плати илјада евра.

24 Јануари 2020 - 12:53

Во зоопросторијата на гимназијата „Браќа Миладиновци" во скопската населба Драчево утринава избувна пожар на кој сè уште интервенираат скопските пожарникари. 

24 Јануари 2020 - 12:05

Малолетник нападнал полицаец кој бил на службена должност. 

24 Јануари 2020 - 11:37

Возач во Струмица удрил во пешаците М.Б.(61) од Радовиш и В.А.(57) од Струмица, по што го напуштил местото.

24 Јануари 2020 - 11:32

Рано изутринава 23-годишен возач со возилото удрил во бетонска жардињера и се превртел. 

24 Јануари 2020 - 11:28

Вчера од сообраќај се исклучени тројца возачи и 17 пешаци. 

24 Јануари 2020 - 11:24

47-годишен мотоциклист е тешко повреден откако изгубил контрола и паднал од коловозот. 

24 Јануари 2020 - 11:21

40-годишен турчин е лишен од слобода на скопскиот аеродром. 

24 Јануари 2020 - 11:18

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против 34-годишен скопјанец за кривично дело запуштање и малтретирање дете од член 201 став 1 од Кривичниот законик.

23 Јануари 2020 - 14:07

Петмина маскирани и вооружени разбојници со автоматски пушки ограбиле казино на „Адмирал“, на булеварот „Партизански одреди“ во Порта Влае, информира МВР.

23 Јануари 2020 - 10:52

Еден пешак е потешко, а пет лица полесно се полесно повредени во четири од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на град Скопје. Во четири сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

23 Јануари 2020 - 10:45

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе